• زمان : ۱۳۹۹/۲/۷ ه‍.ش.،‏ ۱۸:۲۱
  • نمایش : ۱٬۰۲۹ دفعه
  • موضوع : قهوه
مصرف قهوه باعث بی خوابی می شود و در ارتفاعات بالای سه هزار متر توصیه نمی شود!!!

 

آیا مصرف قهوه در ارتفاعات برای کوهنوردان مفید است یا ضرر دارد؟

 

به گزارش کافه یاب به نقل از خبر گزاری ایسنا در خصوص استفاده قهوه در کوه و تمرینات صعود توجه شما را به گزارش ذیل جلب مینماییم.
 

دکتر حمید مساعدیان عضو کمیسیون پزشکی اتحادیه جهانی کوهنوردی در گفتگو با ایسنا، درباره استفاده از قهوه در ارتفاعات گفت: برخی کوهنوردان علاقه‌مندند در برنامه های کوهنوردی از قهوه به عنوان یک نوشیدنی گرم استفاده کنند.

قهوه و عامل فعال آن یعنی کافئین دارای اثرات مختلفی در بدن انسان است. از جمله اثرات آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مصرف قهوه باعث بی خوابی می شود و در ارتفاعات بالای سه هزار متر توصیه نمی شود.

 

 


همچنین اعلام شد ، مصرفه قهوه باعث بی خوابی شده و فرد را هوشیار تر می کند و در اکثر انسانها به خواب رفتن را دشوار می سازد. در صورت مصرف قهوه در شب با توجه به اینکه بیماری ارتفاع در برنامه های کوهنوردی در ارتفاعات بالای ۳۰۰۰ متر با بی خوابی، خواب سبک و بیدار شدن های مکرر در طی خواب همراه است، باعث بدتر شدن علائم ناشی از ارتفاع می شود.

 

مصرف قهوه و کافئین باعث سرحالی و هوشیار شدن فرد در طی روز خواهد شد.

و نتیجه گرفته شد  که اگر کوهنورد در طی روز از قهوه استفاده کند باعث سرحالی و هوشیاری بیشتر وی می شود واحساس خواب آلودگی ناشی از ارتفاع گرفتگی از بین خواهد رفت. ضمنا مصرف قهوه می تواند تا حدودی سردرد ناشی از بیماری ارتفاع را بهبود بخشد.

 


 

 

همان طور که می دانیم : قهوه باعث تحریک ترشح اسید معده می‌شود. در این مورد شرح ذیل را با هم می خوانیم .

عضو کمیسیون پزشکی اتحادیه جهانی کوهنوردی بیان کرد: در افرادی که مبتلا به ریفلاکس یا برگشت اسید معده به مری هستند یا سوزش پشت جناغ دارند سوزش معده با مصرف قهود بدتر می شود. در کوهنوردی بواسطه اینکه شرایط غذایی نرمال نیز برای کوهنورد وجود ندارد افرادی که معده حساس تری دارند و باید رژیم های خاص را رعایت کنند، مصرف قهوه باعث ترش کردن و بدتر شدن علائم ریفلاکس می شود. پس این افراد نیز نباید از قهوه در کوهنوردی استفاده کنند.

 بنابراین نتیجه گرفته می شود که در برنامه های کوهنوردی اگر کوهنوردان علاقه‌مند به مصرف نوشیدنی خوبی همچون قهوه هستند بهتر است در طی روز از این نوشیدنی مفید استفاده کنند و شبها از مصرف آن بپرهیزند، البته اگر مشکلات دیگری نداشته باشند.

 

اکنون با توجه با مطالب عنوان شده اگر به کوه نوردی می پردازید حتما نکات سلامتی را اهمیت دهیم و دانش تغذیه و ورزش را برای ضامن سلامتی به کار ببریم .

با مواردی از قهوه ساز های کوه نوردی در تصویر زیر آشنا شوید.

 

 

 

 

کافه یاب

نگاهیست نو به فرهنگ کافه‌نشینی و قهوه نوشی در ایران، مرجعی برای یافتن یا معرفی و البته سهیم کردن یکدیگر در تجربه حضورمان در آن‌ها

جستجو در وب سایت، یافتن کافه، شهر و محله، رویداد‌های نزدیک و ...

 

    • ...
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

همه نظرها (۰)

Subscribe to the thread

هیچ کس هنوز نظری ارسال نکرده

نرم افزار تلفن همراه کافه یاب

نرم افزار تلفن همراه کافه یاب

نرم افزار اندروید کافه یاب را از گوگل پلی و نرم افزار آی او اس را از اپ استور دریافت نمایید.

  • به پرداخت
  • نماد اعتماد الکترونیک
  • لوگوی ساماندهی