اولین جشنواره ملی کافه مقصد گردشگری شهری تهران ـ باغ موزه قصر - مجموعه لقانطه

اولین جشنواره کافه مقصد گردشگری شهری

باغ موزه قصر کافه لقانطه

گزارش تصویری

به گزارش کافه یاب، حمید شاهین‌پور، مالک معنوی نخستین کافه ایران که همزمان با یکصدو دهمین سال تاسیس آن، این جشنواره ملی را برگزار کرده است، در نشست خبری امروز اظهار داشت: نمایشگاه و جشنواره ملی کافه مقصد گردشگری شهری همزمان با یکصد و دهمین سالگرد تاسیس کافه لقانطه نخستین کافه ایران برگزار می شود.

 

وی با اشاره به تاریخچه ایجاد و تاسیس کافه در ایران اظهار داشت: حدود 110 سال پیش اولین کافه ایران در خیابان باب همایون تهران راه اندازی می شود و پس از آن نهضت کافه نشینی در کشور رونق می یابد.

 

شاهین پور با اشاره به فعالیت 4 هزار کافه در شهر تهران گفت: برخی کافه ها نماد میراث فرهنگی شهر تهران هستند.

 

وی با بیان اینکه کافه ها در گذشته در نقش شبکه های اجتماعی حقیقی، کاریابی، محل رویدادها و نشست های فرهنگی را ایفا می کردند، خاطرنشان کرد: کافه ها که در گذشته محل اتفاقات و تلاقی فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بودند امروز این جایگاه کافه ها کمرنگ شده و یا کمتر به آن توجه شده است.

 

مدیر جشنواره ملی کافه مقصد گردشگری شهری با بیان اینکه علیرغم فعالیت 4 هزار کافه در تهران هنوز صنف مستقلی برای کافه ها وجود ندارد، اظهار داشت: در سال 1307 اولین قانون صنف کافه داران در ایران نوشته شد که در آن در خصوص ساختار کافه ها، مولفه هایی عنوان شده بود. پس از آن صنوف دیگر دارای قانون شدند در حالی که هنوز کافه ها هیچ صنفی ندارند.

 

وی با اشاره به اینکه امروز قشر اجتماعی و فرهنگی جامعه در حوزه کافه داری فعالیت می کنند، اظهار داشت: افراد فعال در حوزه کافه معمولا افرادی فرهیخته و دارای تحصیلات دانشگاهی هستند.

 

شاهین پور در خصوص بخش های مختلف جشنواره ملی کافه مقصد گردشگری شهری گفت: سینما و کافه، ادبیات و کافه، شعر و کافه، موسیقی و کافه، معماری، تاریخ و کافه و نرم افزارهای مختلف که با فعالیت کافه مرتبط هستند از جمله بخش های جشنواره کافه مقصد گردشگری شهری است.

 

وی افزود: اولین کافه موزه کشور با حمایت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران، معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران و باغ موزه قصر در هفته اول اسفند آغاز به کار می کند.

 

وی با بیان اینکه کافه لقانطه یکی از پاتوق های فرهنگی کمال الملک بوده است، اظهار داشت: اسناد مختلفی مربوط به فرهنگ و تاریخ کافه در ایران وجود دارد.

 

شاهین پور با بیان اینکه نمایشگاه و جشنواره ملی کافه مقصد گردشگری شهری سوم تا شش اسفند در باغ موزه قصر برگزار می شود، گفت: از ساعت 14 تا 21 بازدید برای عموم مردم از این نمایشگاه و حضور در جشنواره آزاد است.

 

وی با اشاره به برنامه های در نظر گرفته شده طی برگزاری نمایشگاه و جشنواره گفت: مباحث مربوط به سینما و کافه، شهر و کافه، تئاتر و کافه، پیش پرده خوانی، معماری و کافه، موسیقی در کافه و ادبیات و کافه در ایام برگزاری نمایشگاه و جشنواره برگزار خواهد شد.

منبع خبر

همه نظرها (۰)

Subscribe to the thread

هیچ کس هنوز نظری ارسال نکرده

نرم افزار تلفن همراه کافه یاب

نرم افزار تلفن همراه کافه یاب

نرم افزار اندروید کافه یاب را از گوگل پلی و نرم افزار آی او اس را از اپ استور دریافت نمایید.

  • به پرداخت
  • نماد اعتماد الکترونیک
  • لوگوی ساماندهی