• زمان : ۱۳۹۹/۲/۱۰ ه‍.ش.،‏ ۸:۲۷
  • نمایش : ۲٬۵۱۵ دفعه
  • موضوع : قهوه
قهوه Dalgona ارزشی در حد و اندازه نوشیدنی‌های خلاقانه دارد و خیلی الهام بخش است. این یک الهام خوب برای یک باریستا است که بتواند امکانات ایجاد بافت‌های مختلف قهوه (به جای بازی کردن همیشگی با شیر یا شربت) بررسی کند.

 

 قهوه دالگونا یک نوشیدنی ابداعی جدید

 

در خانه ماندن آن هم در روزهایی که همیشه پر از هیاهو و شادی بوده است برای اغلب افراد سخت اما ناگزیر است. در این شرایط برای دوری از کسالت و خستگی، رشد خلق خلاقیات در زمینه های مختلف ممکن  می باشد برای هر کسی  نیز پیش آمده باشد .

 

 

 

در سطح دنیا ، هزاران رستوران بسته شده و حتی سفارش شد که از بیرون غذا سفارش ندهید.

ماجرا های قشنگی به میز نقل و گفتگو باز شد و خیلی ها به سراغ یاد گرفتن غذا افتادند و سر انجام در فضای مجازی از دستاورد های نوشیدنی و غذایی خود با دنیا به اشتراک می گذاشتند و از این داستان های خوش رنگ و خوشمزه نوشیدنی  قهوه دالگونا  به شهرت رسید . این نوشیدنی قهوه خانگی  حسابی در شبکه‌های اجتماعی به خصوص اینستاگرام و توییتر و Tik Tok ، بیشترین بازدید ها را به خود اختصاص داد  . در یک جستجوی کلمه دالگونا در گوگل بیش از 8 میلیون مطلب مرتبط با آن را برای شما نمایش خواهد داد.

 

  مخترع قهوه دالگونا کیست؟

 قهوه Dalgona در سال 2020 و به دنبال قرنطینه خانگی در بسیاری از کشورهای دنیا به  محبوبیت زیادی رسید ،اما این نوشیدنی خوشمزه چندین سال است در کشورهای دیگر مانند ماکائو و هند  شناخته شده است ، جایی که به عنوان قهوه Phenti Hui، قهوه هم زده با حرکات تند و سریع مثل شلاق زدن یا کاپوچینو به سبک هندی شناخته می‌شود.

اما  ظاهر آن به این خاطر است که فوم کف کرده بالای نوشیدنی شبیه یک آب نبات محبوب و سنتی کره جنوبی به نام Dalgona است، یک نوع شیرینی لانه زنبوری که با شکر، روغن و جوش شیرین درست می‌شود.

 

 

 

تفاوت اساسی بین قهوه Dalgona و نسخه هندی آن در ترتیب مونتاژ هر دو نوشیدنی است.

در نسخه هندی این نوشیدنی Phenti Hui با شدت و سرعت زیاد قسمت‌های مساوی قهوه، شکر و آب گرم در یک کاسه تا زمانی که مخلوط حل شود و کف رنگی سبک ایجاد شود، تهیه می‌شود. پس از اتمام این کار، به تدریج آب بیشتری اضافه می‌شود تا مقدار مناسبی کف ایجاد شود. سپس کف آن را به لیوان اضافه می‌کنیم و سپس با اضافه کردن آب داغ و شیر قهوه برای مصرف آماده می باشد.

 

در طرز تهیه دالگونا به سبک کره جنوبی پودر قهوه فوری، شکر و آبجوش را در یک ظرف کوچک می‌ریزند و به آرامی با هم مخلوط می‌کنند. سپس با همزن برقی یا دستی آنقدر مواد را هم می‌زنند تا پف کند و یک بافت خامه‌ای پیدا کند. حدود 2 دقیقه باید هم زده شود  تا یک بافت خامه‌ای مثل ابر درست شود (اگر همزن در دسترس نبود با چنگال به مدت 15 دقیقه هم زده شود ). سپس در یک لیوان چند تکه یخ بریزید و تا نیمه روی یخ‌ها شیر بریزید. حالا بافت خامه‌ای را روی شیر بریزید و در صورت تمایل با پودر قهوه یا شکلات تزیین کنید.

 

 

 

  نظر متخصصان قهوه در مورد دالگونا چیست؟

جیمز هافمن در مورد این موضوع می گوید ، خصوصیات ضخیم و ماندگار فوم قهوه Dalgona از ترکیبات ملانوئیدین موجود در قهوه فوری ناشی می‌شود که همان ترکیباتی هستند که مسئول ایجاد کریما در اسپرسو هم هستند. با ترکیب قهوه فوری با محلول شکر و آب یک حالت چسبناک و غلیظ ایجاد می‌شود و کف می‌تواند شکل خود را حفظ کند. هم زدن سریع باعث ایجاد حباب‌های مناسب هوا در کف می‌شود که به آن اجازه می‌دهد بدون ناپدید شدن یا تخریب روی سطح نوشیدنی قهوه دالگونا شناور شود.

 

 

 

 نظرات  افراد در این قهوه جذاب متفاوت است.Vanessa Le عقیده دارد که می‌تواند به عنوان الهام بخش سایر نوشیدنی‌های مبتنی بر قهوه بشناسیم و حساب باز کرد .

ونسا یک مشاور کافه در Forbidden Bean و مشاوره تخصصی قهوه در هنگ کنگ است. او می‌گوید: « قهوه Dalgona ارزشی در حد و اندازه نوشیدنی‌های خلاقانه دارد و خیلی الهام بخش است. این یک الهام خوب برای یک باریستا است که بتواند امکانات ایجاد بافت‌های مختلف قهوه (به جای بازی کردن همیشگی با شیر یا شربت) بررسی کند. و البته این مثال خوبی است برای این حقیقت که چگونه بازار مشتری به نوشیدنی غیرقابل توصیف  یک نوشیدنی خوش طعم پاسخ می‌دهد و فکر می‌کنم این یک درس است که همه صاحبان کافه ها و باریستاها باید به خاطر داشته باشند».

 

آنچه باید بدانید قهوه اسپِرسو (Espresso Coffee)

 

  قهوه فوری یا تازه ؟

 

اگرچه بهترین راه حل استفاده از قهوه فوری برای درست کردن نوشیدنی دالگونا است و جای زیادی را برای آزمایش های تخصصی قهوه باقی نمی‌گذارد، اما یک روش مبتکرانه برای نوشیدن قهوه در کافی‌شاپ‌های محلی و منزل  است.

 

دم‌‌آوری دستی نتایج بهتری دارد. The Space Roastery یک مرکز رُست قهوه است که در یوگیاکارتا، اندونزی مستقر است ،این گروه  یک نسخه از نوشیدنی را  درست کرده‌اند که شامل یک واحد قهوه تازه آسیاب شده دم‌آوری شده در اروپرس و دو واحد آب داغ است. آن‌ها سپس این مخلوط و همچنین یک واحد شکر را به یک بطری آب اضافه می‌کنند و به مدت ده دقیقه آن را با شدت تکان می‌دهند تا یک کف مانند Dalgona ایجاد شود.

 

Pour & Twist که یک کافه بار دم‌آوری دستی قهوه در نیوزلند است ،از روشی مشابه استفاده می‌کند. آن‌ها توصیه می‌کنند دانه قهوه آسیاب شده ریز (Fine) با میزان برشتگی سبک و ملایم و آب را به AeroPress اضافه کنید. به صورت جداگانه یک قاشق غذاخوری شربت افرا و خامه سرد تازه را با هم با سرعت متوسط بزنید. جداگانه هم بزنید زیرا اسیدهای قهوه باعث جدا شدن آن می شوند. اگرچه نتیجه آن بدون شک خوشمزه است، آن‌ها هشدار می‌دهند که به خاطر سنگین بودن نوشیدنی برای استفاده هر روزه مناسب نیست.

 

به نظر می‌رسد که دم کردن دستی قهوه می‌تواند تقریباً قهوه Dalgona را ایجاد کند، اما ممکن است کف ایجاد شده فاقد بافت براق و سفتی از نوع ایجاد شده هنگام استفاده از قهوه فوری باشد ،چرا که برخی دیگر بر این باورند که مواد مورد استفاده در نوشیدنی می‌تواند بر کیفیت آن تأثیر بگذارد.

 

با توجه به خانگی بودن آن و لذت نوشیدن آن ،استفاده از قهوه دمی تازه برای تهیه قهوه Dalgona توصیه نمی‌شود و ما  هم شما را تشویق هم نمی‌کنیم که دالگونا را جایگزین قهوه فیلتری روزانه یا اسپرسو روزانه خود کنید. در عوض توصیه ما این است که به آن به عنوان یک دستور سرگرم کننده نگاه کنید که می‌توانید یک بار یا دو بار در صورت داشتن وقت آزاد زمان بگذارید و آن را درست کنید، فقط به این خاطر که ببینید این همه هیاهو برای چیست و در یک دوران کرونایی خاطرات خوش داشته باشید و در کنار عزیزانتان قهوه بنوشید .

 شاید بتوان نوشیدنی فراپه یونانی‌ها را هم شبیه همین دالگونا دانست و به عبارت بهتر گفت که دالگونا و فراپه یونانی با هم خواهر و برادرند. 

حالا همراه شوید با دستور دالگونا

 

 

 

مواد لازم

قهوه فوری: ۲ قاشق غذاخوری (حتما باید از قهوه فوری استفاده نکنید نه قهوه پودر شده)

شکر: ½ قاشق غذاخوری (اگر شیرین‌تر می‌پسندید ۲ قاشق غذاخوری)

آب داغ: ۲ قاشق غذاخوری

شیر ساده یا طعم‌دار: ۱ فنجان

یخ: چند تکه

طرز تهیه

ابتدا در یک کاسه متوسط قهوه فوری، شکر و آب داغ را با هم مخلوط کنید و با همزن دستی یا برقی به مدت ۲ دقیقه به شدت و سرعت هم بزنید تا یک فوم پف کرده درست شود. اگر همزن ندارید از چنگال استفاده کنید و به مدت ۱۵ دقیقه هم بزنید تا به فوم پف کرده برسید. در یک ماگ یا لیوان شیشه‌ای چند تکه یخ بریزید و شیر را تا نیمه روی یخ‌ها بریزید. فوم تافی رنگ دالگونا را روی شیر بریزید. در صورت تمایل روی فوم را با پودر قهوه یا شکلات تزیین کنید.

 

 

 

 

آنچه باید بدانیدقهوه، جامعه و فرهنگ

 

با خود مهربان باشید و به سلامتی خود اهمیت دهید .

 

کافه یاب

نگاهیست نو به فرهنگ کافه‌نشینی و قهوه نوشی در ایران، مرجعی برای یافتن یا معرفی و البته سهیم کردن یکدیگر در تجربه حضورمان در آن‌ها

جستجو در وب سایت، یافتن کافه، شهر و محله، رویداد‌های نزدیک و ...

 

  • ...
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

همه نظرها (۰)

Subscribe to the thread

هیچ کس هنوز نظری ارسال نکرده

نرم افزار تلفن همراه کافه یاب

نرم افزار تلفن همراه کافه یاب

نرم افزار اندروید کافه یاب را از گوگل پلی و نرم افزار آی او اس را از اپ استور دریافت نمایید.

  • به پرداخت
  • نماد اعتماد الکترونیک
  • لوگوی ساماندهی