• اصفهان | خیابان استانداری
نوع فعالیت : کافه
عمارت نمکدان جایی میان دو دنیاست. گذر از فضای سنتی میدان نقش جهان و رسیدن به مدرنیزه ،یادگار عصر قاجار است.

namakdan.mansion

عمارت نمکدان

در چهارمین بخش از مجموعه یادداشت های «هنر یا کلنگ»، در سال ۱۸۸۰ به اصفهان آمد ه ،عمارت نمکدان این گونه تشریح شده است .

کاخ نمکدان عمارت سه طبقه ای بود که با فاصله حدود ۱۵۰ متر از تالار آیینه خانه در سمت جنوب باغ سعادت آباد واقع بوده است. از آنجا که آیینه خانه تا زاینده رود تنها ۶۳ متر فاصله داشته، فاصله نمکدان تا رودخانه بیش از ۲۳۰ متر نبوده است. دلیل نامگذاری این بنا مشخص نیست. این وجه تسمیه شاید به دلیل شکل هندسی ویژه آن بوده یا شاید نان و نمکی که شاه در آن با یکی از دشمنانش در زمان صلح خورده، اسم نمکدان را بر این کاخ نشانده است.

این عمارت هشت گوش، به دلیل ارتفاع زیادی که داشته، چشم انداز مناسبی از قسمت‫ های مختلف اصفهان داشته است. از سمت شمال رو به رودخانه زاینده‫ رود، از سمت جنوب، کوه صفه و باغ‌های مشرف به آن و از سمت شرق و غرب، باغ سعادت آباد در چشم انداز این کاخ زیبا قرار داشته. شاردن، سیاح فرانسوی توصیف دل انگیزی از این عمارت دارد: «... میان بناهای این باغ(سعادت آباد) کلاه فرنگی هشت‌ضلعی دو طبقه ای‌ است که از مهتابی سراسری دور بنا آب فرو می‫ ریزد، چنان‫که اگر دست را از پنجره بیرون آورند در دم پر از آب می‫ شود».

 

در سال ۱۳۰۶ هجری قمری و در اوج دوره تخریب‌های ظل‌السلطانی، سرانجام نوبت به کاخ نمکدان هم رسید. ظاهرا ظل‌السلطان در این سال کاخ و بخشی از پیرامون آن را که جزو زمین‌های دولتی محسوب می‌شده در اختیار یکی از کارگزارانش به نام بنان‌الملک گذاشت به شرط آنکه آن را ویران سازد. امروزه اما از همین تل خاک و آجر هم چیزی باقی نمانده و همه خیابان، پارک، بنای مسکونی و اداری شده است. در حالی که پایه‌های محکم این کاخ و سایر بناهای سعادت‌آباد اکنون زیر بلوار آیینه‌خانه خفته است.

 


خانه ای داشته باشم پر دوست،
کنج هر دیوارش
دوستهایم بنشینند آرام
گل بگویند و همه گل شنوند
شرط وارد گشتن،
شست و شوی دلهاست
شرط آن داشتن یک دل بی رنگ و ریاست !
خانه‌ی ما اینجاست...

#namakdan_mansion

بعضی موقع ها فکرهای خوب شاید زندگی مارا عوض بکند و این افکار برای اینکه نتیجه بدن باید بهشون ارزش داد و تلاش کرد ، بعد از این تلاش ما اینجاییم کنار هم و به هر حال سختیهایی وجود داره که در اول راه باعث دلخوریهای کوچیک میشه ، ما دوست داریم شما هم با ما قدم بردارید و بدونین ما کنار شماییم و این سختیهارو شکست میدیم و به شما ثابت میکنیم که چقدر شما برای ما با ارزش هستید و دوست داریم همیشه ببینیمتون.

عمارت نمکدان محیطی سنتی دارد که حضور کافه به شکل امروزی در آن، قدری شمایل مدرن به آن بخشیده است.محیطی بی‌اندازه نوستالژی دارد ،که خاطرات مشابه آن را ندیده اید ، در همین لحظه، قرن بیست و یکم می‌توانید تجربه‌اش کنید.

اطلاعات مکان

آدرس ۱ : اصفهان , خیابان استانداری , ابتدای گذر پشت مطبخ
شهر : اصفهان
تلفن : 03132247313

نقشه

نحوه برخورد ( ۰ ) :
سرعت سرویس‌دهی ( ۰ ) :
کیفیت ( ۰ ) :
موزیک ( ۰ ) :
احساس راحتی ( ۰ ) :
قیمت منو ( ۰ ) :
قهوه ( ۰ ) :
دسترسی ( ۰ ) :
دکور و دیزاین ( ۰ ) :
بهداشت ( ۰ ) :
تنوع ( ۰ ) :
رعایت نکات و حفاظت فردی کرونا ( ۰ ) :

همه نظرها (۰)

Subscribe to the thread

هیچ کس هنوز نظری ارسال نکرده

نرم افزار تلفن همراه کافه یاب

نرم افزار تلفن همراه کافه یاب

نرم افزار اندروید کافه یاب را از گوگل پلی و نرم افزار آی او اس را از اپ استور دریافت نمایید.

  • به پرداخت
  • نماد اعتماد الکترونیک
  • لوگوی ساماندهی