• زمان : ۱۳۹۹/۷/۶،‏ ۴:۰۶
  • نمایش : ۸۳۰ دفعه
  • موضوع : روز نگار
شعار سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۰ «گردشگری و توسعه روستایی» تعیین شده است تا از ظرفیت‌های بی‌بدیل و منحصر به فرد این بخش در ایجاد توسعه اقتصادی و فراهم آوردن فرصت‌هایی در خارج از شهرهای بزرگ استفاده شود.ایران نیز به لحاظ دارا بودن روستاهای بکر و خاص بسیار توانمند است .

روز جهانی گردشگری 

گردشگری بعنوان یک ابر صنعت در تمامی کشورها و جوامع بین‌المللی پذیرفته شده است. زیرا تاثیر آن در اقتصاد، فرهنگ، اجتماع و حتی سیاست کشورها غیر قابل انکار می باشد. براین اساس  سازمان جهانی گردشگری unwto یک روز را با عنوان ” روز جهانی گردشگری ” مشخص و انتخاب کرد.

 


به منظور گرامیداشت روز جهانی گردشگری هر سال یک کشور به عنوان محل برگزاری نشست سازمان جهانی گردشگری انتخاب می شود و میزبانی را بر عهده می گیرد.

چرا سازمان UNWTO توجه همگان را در روز جهانی گردشگری( ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۰ ) با وجود بحران کرونا و خسارت‌های ناشی از آن در حوزه گردشگری به این موضوع مهم جلب کرده است؟

بی‌شک انتخاب این شعار برای روز جهانی گردشگری و سال پیش‌رو در شرایط کنونی بحران موکد و ضروری است.

هدف از این روز چیست؟

هدف از انتخاب چنین روزی بالا بردن سطح آگاهی مردم درباره اهمیت گردشگری در جهان و نشان دادن تأثیر گردشگری بر مسائل مهم اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی در سراسر دنیاست.

شعار سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۰ «گردشگری و توسعه روستایی» تعیین شده است.

گردشگری روستایی یکی از فعالیت‌های مهم اقتصادی موردتوجه است که گروهی آن را بخشی از بازار گردشگری و گروهی دیگر آن را سیاستی برای توسعه روستاها قلمداد می‌کنند.

مهاجرت از روستاها به شهرهای بزرگ و کوچک و خالی شدن سکونت‌گاه‌های روستایی و تغییر سبک زندگی مردم جهان به زندگی صنعتی از عواملی است که موجب شده سیاستمداران به توسعه روستاها از طریق گردشگری اهمیت دهند؛ شاید گردشگری روستایی راه‌حلی برای همه دردها، مسائل و مشکلات نواحی روستایی نباشد اما یکی از شیوه‌هایی است که ممکن است آثار مهم اقتصادی در پی داشته باشد. 

همان‌طور که گردشگری روستایی تقاضا برای هنرهای دستی و دیگر فعالیت‌هایی را که به نیروی کار بیشتر نیاز دارند، بالا می‌برد به همان اندازه هم گردشگرانی را خارج از فضای اقتصاد روستا جذب می‌کند که از یک طرف شرایطی را برای بازسازی سکونت‌گاه‌های روستایی که خالی از سکنه شده‌اند فراهم می‌آورد و مهاجرت معکوس ایجاد می‌کند و از طرف دیگر به ایجاد شغل و توانمند‌سازی روستاییان و کاهش فقر و توزیع ثروت و احیای هنر، فرهنگ و غذاهای بومی محلی کمک شایانی می‌کند.

 

ایران نیز به لحاظ دارا بودن روستاهای بکر و خاص بسیار توانمند است.

 

 

 روستاهایی هستند که با توجه به پتانسیل‌های مهم اقتصادی، کشاورزی و گردشگری ساکنانش راه شهرها را در پیش گرفته‌اند و در این میان پیشنهاد می‌شود همگام با توجه جهانیان به توسعه روستایی در درجه نخست فرهنگ‌سازی، اطلاع‌رسانی و تبلیغات صحیح با توجه به گردشگری پایدار همراه با تهیه و تصویب طرحی جامع برای مناطق روستایی گام برداشته شود و در این میان توجه به ساخت و بهبود زیرساخت‌های لازم به منظور حفظ و احیای روستاهای مستعد و هدف گردشگری، ارائه مشوق‌های لازم به فعالان محلی برای فراهم کردن مشارکت حداکثری روستائیان و آموزش جوامع محلی و ترویج رعایت کد‌های اخلاقی از سوی گردشگران و دست‌اندرکاران با توجه به اهداف هفده‌گانه توسعه پایدار سازمان ملل متحد تاکید می‌شود. لذا ارائه یا تجدیدنظر در نحوه در نظر گرفتن مشوق‌های سرمایه‌گذاری و بسترسازی برای جلب مشارکت حداکثری بخش خصوصی و حمایت‌های قانونی لازم و تسهیل‌گر به منظور سرمایه‌گذاری مولد در مناطق روستایی نیز از جمله عواملی هستند که سیاست‌گذاران باید به آن توجه کنند تا شعار «گردشگری و توسعه روستایی» به مقام عمل درآید.

 

دلیل انتخاب ۲۷ سپتامبر این است که در این روز، فصل سفر در نیم کره شمالی پایان می یابد و در نیمکره جنوبی آغاز می شود.

   به نقل از سایت   سازمان میراث فرهنگی کشور و گفتگوی معاون  محترم گردشگری  در خصوص ،برگزاری مراسم روز جهانی گردشگری با حضور دکتر مونسان در هتل ارم تهران که تصمیم گرفته شد :

 برای بزرگداشت روز جهانی گردشگری روز یکشنبه ۶ مهر ۹۹ برنامه‌های متنوع و کوتاهی در نظر گرفتیم که بخشی از آن به شکل رسمی با حضور دکتر مونسان با ۳۱ استان به شکل آن‌لاین در هتل ارم تهران افتتاح می‌شود.»

 

 

گردشگری، راهیست برای برقراری صلح و آرامش، تبادل فرهنگی و ایجاد توسعه پایدار 6 مهر، روز جهانی گردشگری به تمامی گردشگران و فعالان این صنعت گرامی باد.

 

کافه یاب

نگاهیست نو به فرهنگ کافه‌نشینی و قهوه نوشی در ایران، مرجعی برای یافتن یا معرفی و البته سهیم کردن یکدیگر در تجربه حضورمان در آن‌ها

جستجو در وب سایت، یافتن کافه، شهر و محله، رویداد‌های نزدیک و ..

 

همه نظرها (۰)

Subscribe to the thread

هیچ کس هنوز نظری ارسال نکرده

نرم افزار تلفن همراه کافه یاب

نرم افزار تلفن همراه کافه یاب

نرم افزار اندروید کافه یاب را از گوگل پلی و نرم افزار آی او اس را از اپ استور دریافت نمایید.

  • به پرداخت
  • نماد اعتماد الکترونیک
  • لوگوی ساماندهی