غذاهایی که دشمن سیستم ایمنی بدن شما هستند

کمبود برخی مواد غذایی،عوامل خطر کلیدی برای تضعیف سیستم ایمنی بدن است.

برای محافظت از سیستم بدنتان دور این موارد را خط قرمز بکشید

 

سیستم ایمنی بدن یک تعادل ظریف است که همراه با داشتن یک شیوه زندگی سالم پشتیبانی می شود. خواب کافی، ورزش و البته رژیم غذایی مناسب به حفظ سیستم ایمنی بدن در دفاع از بیماری ها کمک می کند.

زندگی ماشینی شده عصر جدید، کارهای پشت سیستمی، وقت کم برای تهیه غذا، افزایش شدید تبلیغات مواد غذایی پر رنگ و لعاب و در دسترس بودن آن‌ها، همگی باعث شده تا ما غذاهای آماده و شیرینی جات را به غذاهای سالم و میوه ترجیح دهیم.

این انتخاب‌های نادرست که خیلی هم خوشمزه به نظر می‌رسند، در طولانی مدت بدن ما را بیشتر و بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌ها می‌کنند.

الکل

 جای تعجب نیست که مصرف الکل برای سیستم ایمنی بدن خطرناک است. الکل حاوی قند بالایی است و مصرف آن یکپارچگی مخاط روده را تغییر می دهد. ضمن این که میکروارگانیسم های روده را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

نوشابه

نوشابه و نوشیدنی‌های حاوی قند اضافه، از نظر متخصصین تغذیه اولین مورد در لیست مواد غذایی مضر برای سیستم ایمنی هستند و باید تا جای ممکن از برنامه غذایی روزانه حذف شوند

سوپ های کنسرو

سوپ غذایی است که به راحتی می تواند فیبر و پروتئین مورد نیاز بدن را فراهم کند با این حال مصرف کنسرو شده این غذا اگرچه راحت است اما بهترین گزینه نیست. بسیاری از این سوپ ها حاوی مواد تشکیل دهنده مصنوعی و سطوح بالای سدیم هستند.

غلات صبحانه

 این غلات از نوع تصفیه شده و حاوی قند اضافه هستند.

برای دسترسی سریع‌تر به مطالب جذاب روز، اینستاگرام کافه یاب  را دنبال کنید. از  اینجا   وارد شوید.

 

ترشی

در حالی که غذاهای شور مانند کلم ترش عطر و طعم زیاد و کالری کمی دارند، اما سدیم بالای موجود در آنها می تواند منجر به کم شدن آب بدن و احتباس مایعات شود. حتی در شرایطی مانند بیماری های کلیوی مصرف این غذاها اصلا مناسب نیست.

غلات پردازش شده

انتخاب غلات سبوس دار بهتر از دانه های پردازش شده است چون این دانه ها اثر سوء بر قند خون دارند و عملکرد سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند.

روغن های فرآوری شده

 این روغن ها شامل روغن سویا، ذرت، کلزا، آفتاب گردان، بادام زمینی و ... سبب کاهش سطوح کلسترول می شود که از بیماری های قلبی جلوگیری می کند.

با این حال بسیاری از مطالعات در مورد این روغن ها نشان می دهد روغن های گیاهی، امگا ۶ اسید لینولئیک بسیار بالایی دارند،

اسید لینولئیک سبب تقویت غشای سلولی می شود، خوردن اسید لینولئیک استرس اکسیداتیو را افزایش می دهد،

در روغن های گیاهی سطح کلسترول بد پایین است اما سطح کلسترول خوب نیز پایین است. این روغن ها التهاب را در بدن افزایش می دهند و منجر به تضعیف عملکرد سیستم ایمنی بدن می شوند.

ماست های طعم دار

 ماست های حاوی شکر اضافه و غیر پروبیوتیک منجر به ایجاد مشکلات گوارشی می شوند. قند موجود در این ماست ها مهار عملکرد سیستم ایمنی را به همراه دارد و مواد تشکیل دهنده مصنوعی آنها خالی از ریزمغذی ها است.

میوه های خشک

اگرچه میوه ها یک میان وعده بسیار ضروری هستند اما نوع خشک شده آنها و حتی میوه های کنسرو شده حاوی قند اضافی هستند که سالم بودن آنها را زیر سوال می برد.

 

پس مهم است که در کنار رعایت توصیه‌های تغذیه‌ای برای افزایش ایمنی بدن، نبایدهای آن را نیز رعایت کنیم.

 

نیز بدانیم

اسماج

میوه های زمستانی را بشناسیم

بهترین کافه های غرب تهران

 

کافه یاب

نگاهیست نو به فرهنگ کافه‌نشینی و قهوه نوشی در ایران، مرجعی برای یافتن یا معرفی و البته سهیم کردن یکدیگر در تجربه حضورمان در آن‌ها

جستجو در وب سایت، یافتن کافه، شهر و محله، رویداد‌های نزدیک و ...

همه نظرها (۰)

Subscribe to the thread

هیچ کس هنوز نظری ارسال نکرده

نرم افزار تلفن همراه کافه یاب

نرم افزار تلفن همراه کافه یاب

نرم افزار اندروید کافه یاب را از گوگل پلی و نرم افزار آی او اس را از اپ استور دریافت نمایید.

  • به پرداخت
  • نماد اعتماد الکترونیک
  • لوگوی ساماندهی