ادويه را بخشی از يک گياه معطر تعريف می کنند.

ادویه مواد گیاهی استفاده شده به منظور عطر و طعم دهی به مواد غذایی هستند و از برخی از آن‌ها برای مقاصد خوراکی یا دارویی نیز استفاده می‌شود.

 ادویه در زبان عربی جمع مکسر دواء است و چاشنی معادل فارسی آن است.

 

ادویه‌ها همچنین به عنوان ماده نگهدارنده استفاده شده‌اند و برای انسان در بسیاری از زمینه‌های دیگر مفید هستند.

یک ادویه می‌تواند دانه خشک شده، میوه، ریشه، پوست یا مواد مغذی گیاهی در مقادیر ناچیز به عنوان افزودنی مواد غذایی برای عطر و طعم و رنگ باشد یا به عنوان یک ماده نگهدارنده باشد که باکتری‌های مضر را می‌کشد یا از رشد آن‌ها ممانعت به عمل می‌آورد.

ادویه ممکن به منظور عطر و طعم دهی به غذا یا برای پنهان کردن طعم‌های دیگر استفاده شود. در آشپزخانه، ادویه جات از سبزیجات که برگ دار، قسمت‌های گیاه سبز مورد استفاده برای طعم دهی یا به عنوان چاشنی هستند، متمایز هستند.

 

در فرهنگ‌ها

در  فرهنگ   های مختلف  گیاهان متعددی جهت طعم دادن به غذاهای مختلف به کار می‌رود و شاید راز تفاوت عمده در طعم غذاها در ملل مختلف علاوه بر نحوه پخت، به‌طور عمده به ادویه‌جات به کار رفته در آن‌ها مربوط می‌شود.

به عنوان نمونه در  آشپزی هندی و بلوچی و پاکستانی  به علت استفاده فراوان از انواع مصالحه (ادویه) و طعم دهنده‌های گرم، طعم تند طعم غالب بر غذاها می‌باشد. اما این در هند بیشتر و پاکستان کمی کمتر و در جنوب ایران بلوچستان خیلی کم استفاده می‌شود.

استفاده اقوام مختلف از انواع ادویه‌جات به شرایط   اقلیمی  آن‌ها نیز بستگی فراوان دارد؛ مثلاً در در جنوب ایران از ادویه‌های مختلف و متنوعی استفاده می‌شود.

 

 

 

برای دسترسی سریع‌تر به مطالب جذاب روز، اینستاگرام کافه یاب  را دنبال کنید. از  اینجا   وارد شوید.

 

ادويه را بخشي از يک گياه معطر تعريف مي کنند که مي تواند تنه درخت (دارچين)، ميوه (فلفل سياه) و يا دانه (جوزهندي) باشد و بصورت درسته، خرد يا پودر شده براي عطر و رنگ بخشيدن به غذا مورد استفاده قرار مي گيرد. هر چند مقدار ادويه¬اي که در هر وعده با غذا مصرف مي کنيم کم است،

 ادويه جات   به   غذا   رنگ فوق العاده ای می دهند.

 

ادويه ها و گياهان معطر  حاوي آنتی اکسيدان هايی هستند که عوامل تخريب  کننده سلولها يعنی راديکال های آزاد را خنثی کرده و سطح سلامتي را ارتقاء می بخشند.

 

این ادويه ها توسط انجمن ملی سرطان به عنوان مواد ضد سرطان معرفی شده است:

پونه ، آويشن ، رُزماري يا اَکليل کوهي، رازيانه، زردچوبه، زيره سياه، باديون، گشنيز، زيره سبز و ترخون.

با اندازه¬گيري ميزان آنتی-اکسيدانها مشخص شد مواد آنتی اکسيدانی موجود در پونه حتي از ويتامين (E)، که يک آنتی اکسيدان قوی است، هم برای سلامتی بدن مفيدتر است.

نیز بخوانیم

 

 

اسموتی شاه توت

 

میوه های گرمسیری ایران

 

کافه یاب

 

نگاهیست نو به فرهنگ کافه‌نشینی و قهوه نوشی در ایران، مرجعی برای یافتن یا معرفی و البته سهیم کردن یکدیگر در تجربه حضورمان در آن‌ها

 

جستجو در وب سایت، یافتن کافه، شهر و محله، رویداد‌های نزدیک و ...

همه نظرها (۰)

Subscribe to the thread

هیچ کس هنوز نظری ارسال نکرده

نرم افزار تلفن همراه کافه یاب

نرم افزار تلفن همراه کافه یاب

نرم افزار اندروید کافه یاب را از گوگل پلی و نرم افزار آی او اس را از اپ استور دریافت نمایید.

  • به پرداخت
  • نماد اعتماد الکترونیک
  • لوگوی ساماندهی