به دلیل وجود کافئین در قهوه می‌تواند بر عملکرد بسیاری از داروها تاثیر منفی داشته و باعث کاهش جذب آنها توسط بدن شود.

نوشیدن قهوه در صبحگاه برای بسیاری یک عادت رایج به شمار می‌رود. با این حال دانشمندان می‌گویند نوشیدن قهوه همزمان با مصرف داروها می‌تواند تاثیر منفی بر کارکرد آنها در بدن داشته باشد.

گروهی از محققان برای بررسی تاثیر تداخل دارو و قهوه، مصرف همزمان‌ آن‌ها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و نتیجه گرفتند که قهوه «به طور قابل توجهی بر جذب، توزیع، دفع و متابولیسم بسیاری از داروها تاثیر می‌گذارد».

در اینجا برخی از داروهای پرکاربردی که مصرف همزمانشان با قهوه مضر تشخیص داده شده آمده است:

 

داروی تیروئید

اگر کم‌کاری تیروئید دارید، ممکن است از «لووتیروکسین» یا سایر داروهای تیروئید برای کمک به تعادل هورمونی استفاده کنید.

مطالعات نشان می‌دهد نوشیدن قهوه، همزمان با مصرف داروهای تیروئید می‌تواند میزان جذب دارو توسط بدن را تا بیش از نصف کاهش دهد و اثربخشی دارو را برای شما کم کند.

داروی سرماخوردگی یا آلرژی

داروهای سرماخوردگی یا آلرژی مانند «فکسوفنادین» توسط میلیون‌ها نفر استفاده می‌شوند و اغلب حاوی محرک‌های سیستم عصبی مرکزی مانند «سودوافدرین» هستند. قهوه نیز از آنجا که یک محرک است، می‌تواند این علائم را تشدید کند و عوارضی نظیر بی‌قراری و بی‌خوابی را باعث شود.

داروی دیابت

در صورتی که قهوه خود را با شکر یا شیر مخلوط می‌کنید، این امر می‌تواند منجر به افزایش قند خون شود و بر عملکرد داروهای دیابت شما تأثیر بگذارد.

علاوه بر آن بر اساس مطالعه منتشر شده توسط انجمن دیابت آمریکا، نوشیدن هر چیزی حاوی کافئین (مانند قهوه) ممکن است سطح انسولین و قند خون را افزایش دهد و علائم را برای افراد مبتلا به دیابت بدتر کند.

قهوه و دیابت

مصرف قهوه با شیر و شکر همزمان با داروی دیابت می‌تواند باعث بالا رفتن انسولین و قند خون شود.

ارتباط بین قهوه و دیابت

ارتباط بین قهوه و دیابت

دانشمندان موسسه دانستنی های علمی درباره قهوه به این نتیجه رسیدند که مصرف منظم این نوشیدنی خطر پیشرفت دیابت نوع 2 را به میزان 25% کاهش می دهد.

۱۳۹۸/۸/۲۳ ه‍.ش.،‏ ۱۷:۰۰

داروی آلزایمر

عملکرد داروهای آلزایمر مانند «دونپزیل»، «ریواستیگمین» و «گالانتامین» تحت تأثیر قهوه مختل می‌شود. در واقع کافئین موجود در قهوه، سد خونی-مغزی را محکم می‌کند و می تواند میزان ورود دارو به مغز را کاهش دهد.

داروی آسم

آسم یک بیماری مزمن است که ریه‌های فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد و مجاری هوایی را ملتهب و تحریک می‌کند. بسیاری از افراد مبتلا به آسم از داروهای گشادکننده برونش، مانند «آمینوفیلین» یا «تئوفیلین»، در زمان تشدید بیماری استفاده می‌کنند.

این داروها با آرام کردن مجاری تنفسی، نفس کشیدن را آسان‌تر می‌کنند اما عوارضی جانبی مانند سردرد و بی‌قراری نیز به همراه دارند. نوشیدن قهوه یا سایر نوشیدنی‌های حاوی کافئین می‌تواند خطر ابتلا به این عوارض جانبی را افزایش دهد.

مصرف قهوه همزمان با داروی آسم می‌تواند باعث بی‌قراری شود.

داروی پوکی استخوان

میلیون‌ها نفر به بیماری پوکی استخوان مبتلا هستند و این بیماری در زنان یائسه شایع‌تر است. داروهایی مانند «ریزدرونات» یا «ایباندرونات» که برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان تجویز می‌شوند نباید همزمان با قهوه مصرف شوند، زیرا اثربخشی دارو را تا بیش از نصف کاهش می‌دهند.

داروهای ضد افسردگی

بر اساس آمار سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، از هر ۱۰ نوجوان و بزرگسال در این کشور یک نفر روزانه داروهای ضد افسردگی مصرف می‌کند. این در حالی است که تجویز این داروها در چند دهه اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته است.

قهوه اما می‌تواند بر نحوه عملکرد این داروهای ضد افسردگی در بدن تأثیر بگذارد. برخی از داروها مانند «فلووکسامین»، «آمی تریپتیلین»، «اسیتالوپرام» و «ایمی‌پرامین» در صورت نوشیدن همزمان قهوه، به خصوص مقادیر زیاد آن، می‌توانند به طور متفاوتی متابولیزه شوند و میزان جذبشان توسط بدن کاهش یابد.

مطالعات نشان می‌دهد که برای مثال «فلووکسامین» به طور خاص عوارض جانبی معمول کافئین را افزایش می‌دهد و علائمی مانند بی‌خوابی و تپش قلب ایجاد می‌کند. برای همین بهتر است داروهای خود را مصرف کنید و مصرف قهوه را برای مدتی متوقف کنید.

پزشکان نسبت به تداخل دارویی با نوشیدن قهوه هشدار داده‌اند.

داروی ضد روان پریشی

داروهای ضد روان پریشی برای افرادی که با اسکیزوفرنی، شیدایی، اختلال افسردگی اساسی و سایر مشکلات سلامت روان زندگی می کنند مفید است.

داروهای ضد روان‌پریشی (مانند «فنوتیازین، «کلوزاپین»، «هالوپریدول» و «اولانزاپین») با مهار انتقال دهنده‌های عصبی خاص یا مسدود کردن گیرنده‌های مغز کار می‌کنند.

اگر مدتی صبر کنید تا از فنجان قهوه صبحگاهی خود لذت ببرید و سپس این داروها را مصرف کنید، برای شما بهتر است چرا که مطالعات نشان می‌دهند مصرف بسیاری از این داروها همزمان با قهوه باعث می‌شود آنها به طور متفاوتی توسط بدن متابولیزه یا تجزیه شوند و در نتیجه اثرگذاری آنها کم شود.

پزشکان می‌گویند برای دریافت اثر کامل دارو، بهتر است آن را به جای قهوه با آب مصرف کنید.

داروی فشار خون

میلیون‌ها نفر در جهان با فشار خون بالا زندگی می‌کنند. این بیماری شایع اما در اکثر اوقات خاموش، به ندرت علائمی از خود نشان می‌دهد اما همزمان خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته را بالا می‌برد.

بسیاری از افراد از داروهای فشار خون مانند «وراپامیل» یا «پروپرانولول» استفاده می‌کنند که با کاهش ضربان قلب کار می‌کنند. نوشیدن قهوه همزمان با مصرف داروهای فشار خون مانند «فلودیپین» می‌تواند جذب کمتر دارو توسط بدن را در پی داشته باشد و باعث شود از مزایای کامل دارو بهره‌مند نشوید. 

قهوه می‌تواند با بالا بردن تحریک‌پذیری، تاثیری منفی بر داروی فشار خون داشته باشد

داروی خواب یا ملاتونین

ملاتونین یک هورمون طبیعی در بدن است که کمک می‌کند شب‌ها احساس خواب‌آلودگی کنید. این هورمون با غروب خورشید تحریک می‌شود و به مغز شما سیگنال می‌دهد که زمان استراحت فرا رسیده است. ملاتونین همچنین بدون نسخه و به شکل مکمل فروخته می‌شود و به عنوان کمک‌کننده خواب استفاده می‌شود.

در مقابل، قهوه به عنوان یک محرک عمل می کند و باعث می شود احساس بیداری بیشتری کنید. در واقع کافئین موجود در قهوه دقیقاً برخلاف ملاتونین عمل می‌کند و می تواند شما را هوشیارتر کند و خوابیدنتان را سخت کند.

نوشیدن قهوه می تواند تولید ملاتونین در بدن شما را مهار کند و میزان این هورمون را کاهش دهد. در واقع اگر ملاتونین را همزمان با نوشیدن قهوه مصرف کنید، آنها می توانند یکدیگر را خنثی کنند.

در مجموع باید گفت اگر هر یک از این داروهای بالا را مصرف می‌کنید، و به خصوص اگر برای صبح توصیه شده‌اند، سعی کنید اولین فنجان قهوه خود را به تعویق بیندازید. همینطور در مورد میزان مصرف قهوه خود و یا زمان آن با پزشک مجرب‌تان مشورت کنید.

 

چای و دیابت
تحقیقات نشان داده است که مصرف منظم چای می تواند از طریق مکانیسم های مختلفی بر دیابت نوع 2 (90 درصد دیابت از این نوع است) تأثیر بگذارد.

همه نظرها (۰)

Subscribe to the thread

هیچ کس هنوز نظری ارسال نکرده

نرم افزار تلفن همراه کافه یاب

نرم افزار تلفن همراه کافه یاب

نرم افزار اندروید کافه یاب را از گوگل پلی و نرم افزار آی او اس را از اپ استور دریافت نمایید.

  • به پرداخت
  • نماد اعتماد الکترونیک
  • لوگوی ساماندهی